تاریخچه گروه صنعتی آلومتک و آلومراد

شركت آلومتك در سال 1342 بصورت شركت سهامي خاص با هدف توليد انواع پروفيلهاي آلومينيومي تاسيس گرديد و با خريد زميني به مساحت 70 هزار متر مربع در 2 كيلومتري جاده قزوين- تهران اقدام به احداث كارخانه نموده و با خريد دستگاه پرس اكستروژن و نصب وراه اندازي آن در سال 1347 اقدام به توليد انواع پروفيل هاي آلومينيومي ساختماني نمود.
در سال 1346 شركت آلومتك از سهامي خاص به سهامي عام تغيير يافت و با هدف توليد انواع محصولات هادي هاي هوايي آلومينيومي مورد نياز صنعت برق وارد بازار شد .خريد و نصب ماشين آلات مربوط به توليد انواع كابل و هادي در سال 1348 انجام و خطوط توليدي در سال 1349 به بهره برداري رسيد. با توجه به نياز كشور به هادي هاي هوايي و ضرورت افزايش ظرفيت توليد شركت آلومتك جهت تامين راد آلومينيومي مورد نياز خود با انجام پروژه توسعه نسبت به تاسيس شركت آلومراد در سال 1356 اقدام نمود و با خريد ماشين الات مورد نياز، خط توليد راد آلومينيومي را در مجاورت كارخانه آلومتك راه اندازي نمود پس از پيروزي انقلاب اسلامي شركت آلومتك در سال 1358 به دولت واگذار گرديد و به عنوان يكي از شركتهاي اقماري تحت پوشش وزارت نيرو قرار گرفت.
همچنين نظر به سير صعودي نياز به استفاده از انرژي برق و نياز مبرم وزارت نيرو به راه اندازي خطوط انتقال و توسعه شبكه برق رساني در كشور امكان توسعه شركت در سال 1381 فراهم گرديد كه شامل طرحهاي زير مي باشد:

 1. طرح توسعه و افزايش ظرفيت هادي هاي ACSR و آلياژي و هادي هاي مركب نوري با ايجاد سالن توسعه
 2. طرح توسعه توليد انواع بيلت هاي هموژن شده از طريق نصب و راه اندازي كوره ذوب و خط DC و كوره هموژن
 3. طرح توسعه خط توليد راد آلياژي از طريق نصب و راه اندازي سيستم جديد ريخته گري و كوئيلر اتوماتيك
 4. طرح توسعه و تكميل ماشين آلات پروفيل سازي از طريق نصب و راه اندازي دستگاه پولر و تجهيزات اتوماسيون ميز پرس

واگذاري سهام دولتي و تبديل شدن به يك شركت خصوصي 
در سال 1386 در راستاي اجراي اصل 44 سهام مديريت شركت ساتكاب(شركت مادر تخصصي ساخت تأمين كالاي آب و برق وزارت نيرو)  به ميزان  28 درصد در سازمان بورس اوراق بهادار به صورت يك‌جا به مزايده گذاشته شد كه در فروردين سال 1387 به بخش خصوصي واگذار گرديد و از اين سال، اين شركت به صورت كاملاً خصوصي به فعاليت خود ادامه مي دهد.
اجزاي تشكيل دهنده اين مجتمع توليدي
اين مجتمع توليدي  از سه كارخانه مجزا ، مجهز و  مدرن ذيل تشكيل شده است که شامل:

 1. كارخانه توليد انواع هادي هاي هوايي
 2. كارخانه توليد مفتول (راد) آلومينيومي خالص و آلياژي
 3. كارخانه توليد بيلت و پروفيل هاي ساختماني و صنعتي

سبد محصولات و ظرفيت توليد هر يك از آنها
در حال حاضر در سه كارخانه فوق الذكر، محصولات زير توليد مي گردند :

 1. توليد هادي‌هاي خطوط توزيع و انتقال با ظرفيت 42000 تن در سال
 2. توليد پروفيل با مقاطع مختلف با ظرفيت 8000 تن در سال
 3. توليد مفتول(راد) آلومينيومي و آلياژي با قطر 9/5 تا 12 ميليمتر با ظرفيت 27000تن در سال
 4. توليد بيلت در آلياژهاي مختلف با ظرفيت 10000تن در سال

وضعيت كلي در يك نگاه:
در حال حاضر اين مجتمع توليدي با 170 نفر پرسنل در كارخانه و دفتر مركزي، به عنوان اولين و پيشروترين توليد كننده هادي هاي آلومينيومي در صنعت برق كشور، به عنوان يك شركت كاملاً خصوصي فعال مي باشد.

 

 

 

اگر پروژه ای دارید و تمایل به راهنمایی دارید، آلومتک همراه شماست .

با رویکرد مدیریت جدید شرکت آلومتک، این مجموعه  آمادگی دارد با توان فنی و اجرایی خود و در راستای پروژه های شما مشتریان گرانقدر، در زمینه خطوط انتقال نیرو در امر مطالعات اولیه، سطوح ولتاژ و فرکانس شبکه، ولتاژ خطوط انتقال، اجزای خطوط انتقال نیرو، طراحی الکتریکی، مکانیکی، نصب، بهره برداری و روش های اجرای خطوط هوایی انتقال نیرو با شما همراهی لازم را داشته باشد. مباحثی که از مبانی اولیه طراحی خطوط انتقال نیرو شناخته می شوند و ما تجربه کافی در این زمینه داریم. ما می توانیم در زمینه های محاسبات الکتریکی خط انتقال شامل انتخاب سطح ولتاژ انتقال، انواع هادی خط انتقال، عوامل خوردگی در هادی خط انتقال، تعیین سطح مقطع و جریان مجاز هادی خط انتقال، تلفات الکتریکی و توان و کرونا  در خطوط انتقال، انتخاب هادی و سیم محافظ در پروژه های مشترک شما را یاری رسانیم.

  ما چکار میکنیم

محصولات تولیدی آلومتک دارای بالاترین استانداردهای روز دنیاست.

جنس هادی های خطوط انتقال انرژی درشبکه های هوایی توزیع ، باید به گونه ای باشد که علاوه بر رسانایی الکتریکی مورد نیاز ، استقامت مکانیکی مناسب را داشته و در مقابل رطوبت و گازهای شیمیایی موجود در هوا مقاوم بوده ، به آسانی دچار خوردگی یا فرسایش نگردد. سیم های شبکه توزیع برق شهری و روستایی را می توان به صورت هوایی لخت و یا روپوش دار و به صورت هادی های عایق شده ، نصب و مورد استفاده قرار داد. امروزه تحقیقات و تکامل گونه های جدیدی از هادی های هوایی شبکه های انتقال و توزیع در دست تهیه و اجرا می باشد. متداول ترین سیم های هوایی در شبکه توزیع ، از جنس آلومینیوم و یا آلومینیوم تقویت شده با مغز فولاد و مس می باشد که فقط در موارد و گونه های خاصی از دیگر گونه های آن ها  از جمله سیم فولادی استفاده می شود. شرکت آلومتک در این راستا از استاندارد های جهانی و ملی تبعیت می کند و همواره با دقت نظر در ابتدا مواد اولیه و در نهایت محصولات خود را بر اساس استاندارد های روز دنیا (ASTM, BS2627 , BS-215)تامین و تولید می کند.

  کار ما چیست

“امسال سالِ جهشِ تولید است.کسانی که دست‌اندرکار هستند جوری عمل کنند که تولید ان‌شاء‌اللّه جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌اللّه به وجود بیاورد”

از بیانات رهبر انقلاب

آخرین اخبار

مشتریان و شرکای ما